Pokud jste rozhodnuti začít s podnikáním, a nevíte jakým způsobem ho financovat, nejdříve si musíte položit otázku, CO vlastně chcete financovat, jestli rozjezd svého podnikatelského záměru, nebo pokud ten už jste financovali např. z vlastního kapitálu, pak jestli to má být investice do vybavení, rozšiřování, nebo do Vašeho dalšího vzdělávání v oboru, ve kterém podnikáte.
Důvod (předmět) financování, tzn. na co a na jak dlouhou dobu budete finance potřebovat, budete muset mít zapsány ve svém podnikatelském plánu, budou ho od Vás chtít jak potenciální investoři, pokud si budete chtít půjčit u banky, tak ta samozřejmě také.
Potom můžete začít přemýšlet o způsobech financování:
– samozřejmě nejlepší způsob financování je vlastní kapitál, pokud ho sami nemáte, ale začali jste podnikat se společníky, můžete (s jejich souhlasem) použít jejich vklady
– nejběžnější a nejrozšířenější způsob financování bez vlastního kapitálu jsou úvěry, ekonomická krize sice zmenšila jejich dostupnost, ale situace je v dnešní době lepší a poptávka po úvěrech opět roste, nejlépe jsou na tom teď i s možností získání neúčelové úvěry
– v oblibě je stále kontokorent, což je vlastně povolené čerpání debetu, jeho výhodou je rychlá dostupnost peněz a stejně jako u úvěru nemusíte ručit nemovitostí a nemusíte uvádět účel čerpání peněz
– další možností je leasing, ten je ovšem časově omezený, hodí se hlavně na pořízení firemního automobilu
– u kreditních karet už se nedá mluvit přímo o financování rozjíždějícího se podnikání, ale mají svou výhodu u financování provozních výdajů, např. za benzín.
– pokud máte své podnikání již rozjeto, můžete pro další financování využít neúčelovou hypotéku, u té sice musíte ručit nemovitostí a doložit daňové přiznání, ale nemusíte udávat účel financování, a hypotéky mají nižší úrokovou sazbu než úvěry.
– můžete také využít investiční fondy (oslovení potenciálních investorů), tento způsob se ale moc nehodí, pokud se rozhodne podnikat jedna osoba.