V Čechách je možnost chodit na brigádu již od 15ti let (kromě nočních směn, ty mohou mladí lidé vykonávat až po dovršení 18tého roku), nabízí je spousta firem včetně agentur, které dokonce nabízejí expresní výplaty apod.
Čeští mladí lidé se však do práce nehrnou, na brigádu podle statistik chodí zhruba každý dvacátý mladý člověk pod 18 let.
Přitom chozením na brigádu by si mladý člověk více uvědomil hodnotu peněz, ale také mohou získat větší sebevědomí, když daný úkol zvládnou.
V tomhle by je měli svým způsobem podporovat i rodiče, pokud chce mladistvý značkové oblečení, je dobré mu říci, ano, přispějeme Ti, ale Ty půjdeš zároveň na brigádu, a polovinu si zaplatíš, bude si dané věci vážit mnohem více, než když mu ji jen tak koupíte.
Není dobrým startem do života věčně svým potomkům umetat cestičku, všechno mu dopřát, koupit apod.
Pokud má mladý člověk nastoupit sám a je nejistý, je dobré, pokud by na brigádu nastoupil zároveň s kamarádem nebo kamarádkou, mohou se v práci předhánět, ale také se navzájem „zanadávat“, kam, že je to rodiče poslali.
Nechuť pracovat nemají ovšem jen mladiství, převažuje u lidí většinou až do 25 let, do té doby se nejčastěji setkáte s tvrzením, že budou raději studovat než „dělat někde ve fabrice“.
Úřady práce po celé České republice potvrdily, že nejčastěji tato věková kategorie se nejčastěji vymlouvá na problémy v rodině, zdravotní problémy, proč zrovna tuhle práci nemohou vzít apod.
Tihle mladí lidé jsou nejvíce ovlivněni rodiči, kteří jsou sami nezaměstnaní a žijí ze sociální podpory nebo ze sociálních dávek a jsou mladým lidem špatným příkladem. Ti v tom případě, že už jsou donuceni nějakou práci vzít, dělají vše pro to, aby je z práce propustili a končí opět na Úřadu práce.
Dnešní mladí lidé mají dost peněz od rodičů a chybí jim motivace, v tom je nejhlavnější problém.