– Déšť
– Sníh
– Ledový vítr
Tohle všechno má na naše rty negativní vliv. Pod těmito vlivy mohou naše rty vykazovat nejrůznější poruchy, jako například:
– Rty mohou vysychat
– Rty mohou praskat
– Rty jsou náchylnější k tvorbě oparů
– Ve rtech můžeme cítit nepříjemné pnutí
Nejčastěji si vypomáháme tzv. pomádou na rty. Jaké jsou letos nejoblíbenější vůně?
2. Vanilka
3. malina
4. Třešeň
5. Med
6. Čokoláda
7. Kokos
8. Banán
9. Ananas
10. Limetka
11. Pomelo
12. Broskev
Rty jsou jednoznačně na našem těle tím nejohroženějším a nejčastěji poškozeným místem, zvláště v ledových měsících zimy. Proč? Kůže na nich je jemná, tenká, beká a velice citlivá.
Rty nemají vlastní tukovou vrstvu ani potní žlázy, z toho důvodu rychle vysychá a nedrží si sama svou teplotu. Navíc je často vlhčená, proto je zvyklá na jistou hydrataci, které se ji v zimě nedostává a rty tak vysychají. V mrazu je pak hydratace slinami nebezpečná, protože rty namrzají, praskají a jsou náchylnější k infekcím.
Do jakého balzámu na rty byste rozhodně měli investovat?
Měli byste jich mít několik. Minimálně jeden v kabelce, jeden na stole v práci, alespoň jeden v koupelně, jeden na nočním stolku, určitě si jeden vezměte i do auta. Nebojte se jich nakoupit více a raději jich mít pět, než ani jeden, když je právě potřebujete.
Hydratace především
Balzámy na rty by měly být bohaté na hydratační složky, měly by obsahovat také omega mastné kyseliny, vitamin C a E, ale klidně také vitamin B. Také by měl být plný regenerujících složek.
Co na podrážděné rty?
Ideálně pomády, které obsahují navíc i vitamin F a kokosový nebo olivový olej. Dobré je také ovesné mléko, ale novinkou jsou také minerální vosky, jež propůjčují rtům ochranný film, který vydrží i hodiny.